Я відчувала себе покинутою

Стаття з журналу «Форум», видання Сімейних груп Ал-Анон, за січень 2006 року

Я прийшла в Ал-Анон приблизно півтора року тому. Я відчайдушно потребувала допомоги і відвідала три зустрічі протягом першого тижня – збори для новачків і дві відкритих. Я хотіла спонсора прямо зараз. На одній групі мені сказали, що я повинна відвідати шість зустрічей і потім поговорити з ними і вибрати спонсора. Одна з жінок на тих зборах відвела мене в сторону і сказала, що я можу отримати спонсора відразу, якщо я відвідаю іншу групу завтра ввечері. Це звучало чудово. Якби я знала тоді, що мене чекає, я б ніколи не пішла на це завтрашнє зібрання.

Коли я прийшла на цю зустріч, мені дійсно дали спонсора. Члени групи сказали мені, що я не вибираю спонсора. Після розмови зі мною, спонсори в цій групі вибрали людину, яка буде мене спонсорувати. Я відразу відчула, що між нами немає зв’язку, але я була в розпачі і нічого не сказала.

Члени цієї групи сказали мені, що я повинна відвідувати збори як мінімум тричі на тиждень – збори для новачків, що проводилися цією ж групою жінок, ті збори, на яких я була присутня і ще одні. Вони сказали, що я повинна робити те, що мені каже спонсор. Вони не стануть терпіти людей, які незгодні і “виступають зі своєю думкою” на своїх зборах і, якщо я не буду робити того, що від мене потрібно, вони не зможуть мені допомогти. Те, що вони сказали, мене налякало, але я була в розпачі.

На одній із зустрічей жінка, яка була новачком для цієї групи, але не була новачком в Ал-Анон, задавала питання про формат зборів. Вона відвідувала іншу групу Ал-Анон і сказала, що те, що ми робимо і говоримо не відповідає програмі Ал-Анон. Група вирішила проблему з цією жінкою, оголосивши, що збори закінчилися, замість того, щоб проявити терпіння і бути відкритими.

У цій атмосфері я робила найкраще з того, що я тоді могла. Незважаючи на те, що я говорила зі своїм спонсором про те, що я все ще маю проблеми з Третім Кроком, вона наполягала, щоб я почала працювати над Четвертим. Вона ясно дала зрозуміти, що я повинна була написати свій Четвертий Крок певним чином. Вона навіть розграфила форму на листку паперу, яку я повинна була заповнити. Одна колонка, яка називалася “Що зачеплено”, була суворо обмежена гордістю, его, самооцінкою, особистою безпекою і емоційною безпекою. Я весь час питала: чому я не можу просто написати про те, як я себе почувала, але моя спонсор говорила, що те, що я пишу в цій колонці обмежено цими словами. У той час у мене були реальні проблеми в особистому житті і на роботі. Члени групи нагадували мені, що, якщо я не буду робити так, як вони кажуть, вони не зможуть мені допомогти. Ці люди були всім, що у мене було, тому я робила те, що вони мені говорили. Я ставала все більш і більш розчарованою.

Від мене вимагалось, щоб я дзвонила спонсору раз на тиждень, але вона рідко була доступна. Одного разу я зателефонувала комусь ще зі списку, так як мені дійсно потрібно було поговорити. Після чого моя спонсор влаштувала мені перевірку. Вона попросила людину, якій я дзвонила, зателефонувати їй і розповісти про нашу розмову. Моя спонсор сказала, що я повинна говорити їй, якщо я дзвоню комусь ще і розповідати, про що ми говорили.

В роботу над своїм Четвертим Кроком я включила те, що зазнала сексуальне насильство в дитинстві. Це було великою помилкою. Моя спонсор сказала, щоб я написала кожну конкретну деталь, я маю на увазі, що вона хотіла, щоб я написала кожну конкретну деталь. Я сказала, що це неможливо! Я не могла навіть говорити про це, не те що написати кожну деталь. Спонсор мого спонсора підтвердила, що я повинна написати кожну деталь, інакше я не досягну успіху. З цього часу все пішло остаточно не так.

Я помітила, що всі спонсори сидять з одного кінця столу на нашому зібранні. В цьому було щось лякливе, і я не думала, що це було правильно, тому я почала сідати з тієї ж сторони столу. Одного вечора я сіла в одне з найбільш зручних крісел, яке зазвичай займала одна із спонсорів. Я встала, щоб поговорити з іншим членом, і, коли я обернулася, спонсор, яка зазвичай сиділа в цьому кріслі, вже сиділа на своєму місці. Я сказала їй, що я вже сиджу там. Вона відповіла, що місце було порожнім, тому вона зайняла його. Я сказала їй, що там вже лежали мої книги, і попросила її посунутися. Вона тільки усміхнулася і відмовилася рухатися, так що я взяла інший стілець.

Одного разу в п’ятницю я не могла прийти на наше зібрання о 8 годині вечора через зобов’язання в школі, тому я зв’язалася зі своїм спонсором заздалегідь, щоб попередити її. Я помітила автомобіль на моїй під’їзній доріжці трохи пізніше 19:00, але подумала, що це хтось розвертається. Однак через 10 хвилин автомобіль все ще стояв там, так що я вийшла. Як тільки я підійшла до автомобіля, з нього вийшла моя спонсор. Вона приїхала, щоб забрати мене на збори. Я нагадала їй, що я не могла піти того вечора. Вона розгнівалася і витратила 10 хвилин на те, що опікувалась мною. Вона сказала, що нічого не може бути більш важливим, ніж відвідування зборів, оскільки це єдиний спосіб врятуватися для мене.

Вона сказала, що, якщо я пропущу ще одні збори, група буде не в змозі мені допомогти, і вона не буде спонсорувати мене. Після цього вона поїхала.

Я зустрілася з своїм спонсором і її спонсором щоб сказати їм, що я хочу нового спонсора. Я сказала, що в цьому немає нічого особистого, що це звичайне зіткнення двох особистостей. Вони сказали, що ніхто не міняє спонсора. Це тривало 30 хвилин, поки вони нарешті дозволили мені мати нового спонсора.

Я думала, що мій новий спонсор буде розуміти мене краще, тому я розповіла їй, що хочу повернутися до Третього Кроку. Моя нова спонсор стала радитися з іншими спонсорами. Вони вирішили, що я повинна продовжити Четвертий Крок. До цього часу спонсори написали про мій Четвертий Крок більше, ніж я сама. Вони перекреслили те, що я написала в колонці “Моя частина” і написали свої власні коментарі або змушували мене переписати щось поки не довели мене до точки розчарування.

Спонсори вирішили, що моя нова спонсор повинна показати мій Четвертий Крок її спонсору, яка в свою чергу показала його своєму спонсору, і так далі. Коротше кажучи, спонсори передавали мій Четвертий Крок один одному, поки з ним не ознайомився напевно кожен спонсор і можливо навіть інші члени. Через два тижні, тільки я отримала його назад, як вони вирішили пустити його по колу знову.

Я зателефонувала моєму новому спонсору і сказала, що я нічого не отримала в Ал-Анон і що я була розчарована тим, що у мене немає прогресу. Звичайно, я сказала, що це була моя провина, тому що я просто не присвятила цьому себе цілком. Я сказала їй, що збираюся взяти паузу в Ал-Аноні, щоб зрозуміти деякі речі. Вона сказала, що більше не може спонсорувати мене. Вона також сказала, що хоча вони і не можуть заборонити мені відвідувати збори, вони можуть зробити так, щоб я відчувала себе не комфортно, якщо я повернуся – крім того, що вони не зможуть мені допомогти.

Я відчувала себе покинутою, наляканою, обманутою і заплутаною. Ал-Анон не підтримує диктатуру! Це група людей, які діляться загальними проблемами, які намагаються знайти умиротворення слідуючи програмі Ал-Анон після того, як вони жили або під час життя в алкогольному хаосі. Ця група не була Ал-Анон. Це група жінок, які діють, думають і говорять абсолютно однаково, і вони очікують, що інші будуть робити те ж саме. Я не ходила в Ал-Анон якийсь час і шукала допомоги десь ще.

Зрештою я повернулася в Ал-Анон і приєдналася до іншої групи, до якої належу і зараз. Я не торкалась мого Четвертого Кроку з тих пір, як я покинула цю “контролюючу” групу.

Коли я прийшла в Ал-Анон вперше, я бачила, що ті спонсори відлякують багатьох новачків. Треба мати багато мужності, щоб прийти на збори Ал-Анон  перший раз. Новачків не повинні зустрічати страхітливі групи жінок, які дають зрозуміти, що це їх шлях або шосе. Щось повинно бути зроблено. Занадто багато людей самотні і не мають підтримки через такі контролюючі групи. Який досвід інших людей щодо особистого спонсорства?